MJALTI SI ILAÇ---e rendesishmee

Go down

MJALTI SI ILAÇ---e rendesishmee

Post  Admin&Ghost on Wed Jul 01, 2009 12:40 pm

Ketu do te permendim disa menyra te mjekimit me mjalt,
duke u bazuar ne keshillat e Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem],
te cilat Dr.Kolosau nga Turqia, ne ordinancen e tij ne Stamboll i ka praktikuar
tek pacientet e tij si dhe te vajzat e veta.
1. Duke pire mjaltin e shkrire ne uje, te gjitha njollat e zoreve do te zhduken
2. Ngrenia e rregullt e mjaltit ndihmon ne perforcimin e te mbajturit mend
(memorien e forcon) si dhe forcon trupin fizikisht.

3. Nese mjalti pihet i tretur ne uje te ngrohte, ndihmon kunder diarese.
4. Nese mjalti pihet i tretur ne uje te ftohte, ndihmon kunder kapesllekut.
5. Me perdorimin e mjaltit pastrohet gjaku dhe lehtesohet qarkullimi i tij neper trup
6. Mjalti eshte ilaqi i vetem per sherimin e te rahurit te shpejte te zemres (tahikardia).
7. Mjalti krijon lehtesim te organizmit, ndersa sheqeri e rendon ate.
8. Mjalti qe pihet i nxehte per 7 minuta perzihet me gjakun, ndersa i ftohte per 20 minuta.
9. Kur hahet mjalti lukthi punon ne rregull dhe nuk nevojiten pluhra dhe ilaqra per te
ndihmuar perpunimin.
10. Mjalti largon dhembjet ne sy, duke e ferkuar me gisht te pastert syrin.
11. Per anemiket, mjalti eshte bombe gjaku.
12. Per dhembjet e eshtrave ngrenia e mjaltit eshte ilaq i padiskutueshem.
13. Te semuret nga verdha, ne qofte se mengjes dhe mbremje hane mjalt, per
15-20 dite ajo do te sherohet.
14. Mjalti largon ngerqin e nervave.
15. Mjalti ndihmon ne rritjen dhe zhvillimin e femijeve.
16. Personave qe jane nervoz, si dhe atyre qe s'kane gjume, mjalti u ndihmon per t'u qetesuar
17. Ai i cili ha mjalt nuk mundet me pase kaps dhe as qe mund t'i krijohen hemorroidet.
18. Nese mjalti tretet ne qumesht te ngorhte zhduken skrajat e zorreve.
19. Nese mjaltin lyeni mbi material te nxehur dhe ate e veni mbi qafe ose ne gjoks, dhembjet e fytit menjehere largohen. Kjo behet kur kemi ndezje te krajnikeve dhe angine.
20. Nese sasi e caktuar e mjaltit perzihet me vishnje dhe shperlahet fyti disa here ne dite
era e keqe nga goja menjeher do te largohet.
21. Mjalti perdoret per sherimin e semundjes 'stalni aigan' plages se qelbosur. Plagen e atille duhet menjehere me e lyer me mjalte, ndersa te semurit duhet dhene qe te haje 10-15 here. Shepjte do te verehet permiresimi.
22. Mjalti nderpret dhimbjet e stomakut.
23. Plaget e zorreve dhe te lukthit mjalti shume shpejte i sheron. Gjate nje jave duhet ngrene der
ne 4 kg mjalte. Nese edhe aq hame edhe per tri jave, qe bashe te behet nje muaj nga ithati i
stomakut nuk do te ngelet asnje shenje. Thote Dr. Kolosau: 'Kete vete personalisht e kam
provuar ne 97 paciente dhe ne femijen tim dhe kam fituar 100 % rezultate pozitive. '
24. Nese dhembjet e shpines dhe shpatullave, vendet ku ndjehet dhembja, i lyejm me mjalte e mbi te veme biber pluhur, te shtypur, dhembjet menjehere largohet.
25. Pickima e bletes eshte ilaq kunder reumes. Kohe pas kohe duhet lejuar qe bleta ti kafshoje
vendet e prekura nga dhembjet reumatike.
26. Femijet te cilet urinojne ne shtrat duhet te hane mjalte dhe kjo semundje do t'ju nderpritet.
Marre nga libra: HIXHAMEJA sunnet Pejgamberik dhe mrekulli mjeksore
avatar
Admin&Ghost
Admin

Posts : 77
Join date : 2009-06-30
Age : 21
Location : Therand

View user profile http://ghost.niceboard.com

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum